دود سیگار برای ما، سود سیگار برای آنها

گزارش روزنامه همشهری از وضعیت بازار دخانیات

دود سیگار برای ما، سود سیگار برای آنها

یک شرکت آمریکایی-انگلیسی و یک شرکت ژاپنی بیش از 80درصد سهم بازار دخانیات ایران را در اختیار دارند.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت دخانیات ایران به نقل از روزنامه همشهری، سالانه 50هزار ایرانی بر اثر مصرف محصولات دخانی ازجمله سیگار جان خود را از دست می‌دهند. به‌رغم همه عوارض و با وجود هشدارهایی که از سوی نهادها و رسانه‌های مختلف مطرح می‌شود، مصرف دخانیات در ایران بالاست به‌طوری که طبق آمارها سالانه حدود 80میلیارد نخ سیگار در کشور تولید و مصرف می‌شود. این در حالی است که یک شرکت آمریکایی-انگلیسی و یک شرکت ژاپنی، بیش از 80درصد سهم بازار دخانیات ایران را در اختیار دارند.

تعرفه‌های مالیاتی به‌نفع خارجی‌هاست
در راستای کنترل و کاهش میزان مصرف دخانیات، بسیاری از کشورهای دنیا نرخ مالیات بر دخانیات بالایی دارند و مالیات محصولات دخانی را صرف امور سلامت مردم می‌کنند؛ اما گفته می‌شود ایران پایین‌ترین نرخ مالیات بر دخانیات را نسبت به نرم جهانی دارد. این در حالی است که قوانین مالیاتی موجود در کشور در عمل به نفع تولید‌کنندگان خارجی است و ابهامات و اشکالات نحوه اخذ مالیات در صنعت دخانیات باعث شده است نفوذ این شرکت‌ها در بازار بیشتر شود.


تعرفه مالیات سیگارهای تولید داخل   سال1400
   تعرفه مالیات سیگارهای تولید داخل‌ با برند بین‌المللی 55درصد (مالیات هر نخ 125تومان)
  مالیات انواع سیگار تولید داخل با برند ایرانی 40درصد (مالیات هر نخ 57تومان)
  مالیات سیگارهای وارداتی 80درصد (فعلا واردات رسمی صورت نمی‌گیرد و ممنوع است.)
شرکت‌های خارجی قانون ارزش افزوده را هم دور می‌زنند و برند خود را به اسم یک شرکت صوری ایرانی ثبت کرده و به این ترتیب عوارض و مالیاتی مشابه شرکت‌های ایرانی پرداخت می‌کنند.