تاریخ 1396/03/31         ساعت 13:05:19     گروه خبری حراست مجتمع

در سال های اخیر و هم زمان با رشد فن آوری و تجهیزات و نیز گسترش بانکداری الکترونیک،پدیده شومی تحت عنوان کلاهبرداری تلفنی و با جعل عناوین دولتی درکشور ظهور پیدا کرده است که متاسفانه در حال رشد و گسترش است.استفاده کنندگان از این شیوه برای به دام انداختن طعمه خود از شگردهای مختلفی استفاده می کنند که عمدتاً بر گرفته از روش های مهندسی اجتماعی است.آنها با حس اعتماد و روابط مناسب، قربانیان خود را به انجام کار و یا ارائه اطلاعات مطابق خواست خود وادار می نمایند.در اکثر موارد،افراد اطلاعات حساب بانکی خود را در اختیار کلاهبرداران قرار می دهند و یا مبالغی را به حساب کلاهبرداران منتقل می کنند که امکان تحقیق و تفکر از افراد گرفته می شود و معمولاً با برانگیختن حس طمع و زیاده خواهی،قربانیان را به دام می اندازند.

کلاهبرداری های تلفنی و پیامکی به شیوه های مختلف گزارش شده است که شایع ترین آنها عبارتند از:

1-گدایی تلفنی:شنایایی سرمایه داران کلان در شهرهای مختلف و یا مدیران شرکت های پر درآمد در کشور وتماس تلفنی و جعل صدای مقامات عالی کشور یا استان بمنظور جلب مساعدت آنها برای کمک به یک بیمار و یا پرداخت دیه یک زندانی و...

2-قرعه کشی:ارسال پیامک و اعلام برنده شدن در قرعه کشی

3-برنامه های تلویزیونی و رادیویی:تماس با افراد تحت پوشش برنامه های تلویزیونی و یا رادیویی(خندوانه،دورهمی،رادیو جوان و معارف و...) و اعلام برنده شدن شما در قرعه کشی.

4-چوپان دروغگو:ارسال پیامک(با لحن عامیانه و غلط املایی)به صورت انبوه با مضمون کشف مجسمه و عتیقه و طلا و.. در نقاط روستایی و درخواست از افراد جهت فروش آنها(برقراری ملاقات حضوری در مرحله بعد و اقدام به کلاهبرداری،زورگیری و یا سرقت)

5-پزشک نما:تماس تلفنی با نزدیکان بیمار در انتظار عمل و اعلام واریز وجه جهت خرید دارویی که پزشک درخواست کرده به صورت اضطراری با پوشش دارو خانه های حلال احمر و 13 آبان.

در همین راستا سازمان تنظیم مقررات ارتباط رادیویی،سامانه استعلام مالکیت تعداد خطوط تلفن همراه به شماره پیامک 3000150 و نشانی اینترنتی mobilecount.cra.ir را باهدف شناسایی خطوط ثبت یا فعال شده بدون اطلاع مالک(اکثر کلاه برداریهای تلفنی با این شماره ها انجام میگیرد) راه اندازی نموده و شما می توانید با ثبت مشخصات خود در این سامانه از شماره هایی که ممکن است بدون اطلاع شما خریداری و ثبت شده است مطلع گردیده و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید.