لینک های مرتبط

 

 

  مدیر اداره:

 احداله طاهری

 

  

 

   مسئول اداری و مالی

  اسماعیل توکلی زاده 

  

 

  مسئول پخش و فروش

    ابراهیم خوشنمک 

  

مسئول امور گمرکی  و ترخیص کالا 

 حسین غلامی 

  

سرپرست روابط عمومی

 محمداسماعیل یگانه فرد 

 

تاریخ بندر هرمز به طور مکتوب به دوره ۲۱۱ تا ۲۴۱ میلادی باز می‌گردد که مطابق با زمان فرمانروایی اردشیر بابکان بوده است. این بندر بعد از ظهور اسلام و کنار رفتن سلطنت ساسانیان به یکی از مهمترین مراکز داد و ستد مشرق زمین تبدیل شد. هرمزگان با مساحتی حدود ۶۸ هزار مترمربع و با وجود شهرستان‌ها، شهرها و روستاهای زیبا و البته وجود جزایر متعدد که از مهم‌ترین و محبوب‌ترین آنها می‌توان به جزایر کیش و قشم اشاره کرد، از محبوب‌ترین مقصدهای تفریحی و گردشگری ایران است. مرکز این استان بندرعباس است و جزایر کیش و قشم و بندرلنگه که زیبایی بی نظیر آنها در خلیج فارس چشم هر بیننده‌ای را می نوازد، در این استان واقع شده‌اند. محل قرار گیری این استان در جنوب ایران و در شمال تنگه هرمز است. جمعیت این استان در حدود ۱ میلیون نفر بوده که تقریبا نیمی از آن‌ها ساکن بندر عباس هستند و دارای ۱۳ شهرستان و ۲۳ شهر است. شهر بندرعباس، مرکز استان هرمزگان، در میان شاهراه خلیج فارس و دریای عمان واقع شده و مرکز مهمی برای صنعت و تجارت است.

این استان از نظر صنعت و تجارت از استان‌های پیشتاز ایران است و تاسیسات مهمی همچون پالایشگاه نفت بندر عباس، کارخانه آلومینیوم هرمزگان، کشتی‌سازی خلیج فارس و فولاد و سیمان هرمزگان را در خود جای داده است. این استان توسط راه آهن به راه آهن سراسری ایران متصل شده است و با داشتن فرودگاه‌های بین المللی، امکان سفر به نقاط مختلف جهان را فراهم می‌کند.

این استان در زمان‌های قدیم مرکز پیدایش آبادی‌ها و فرهنگ در ایران بوده است و اولین حکومت‌ها در اطراف آن به وجود آمده‌اند. برخی از بندرها و جزیره‌های استان هرمزگان دارای ساکنین محلی عرب هستند که به طور کلی از نژاد عرب-عرب بودند و به علت مهاجرت و سکونتشان در این منطقه، ایرانی شده‌اند. از فعالیت‌های مردم هرمزگان می توان به ماهیگیری، کشاورزی و تجارت اشاره کرد.

به طور کلی استان هرمزگان از مناطق گرم کشور است. متوسط دما در این منطقه به ۲۷ درجه و رطوبت حداقل ۱۹ و حداکثر ۱۰۰ درصد است. البته میزان این حرارت و رطوبت، با توجه به موقعیت شهرها و جزایر در این استان متغیر است. جاذبه‌های گردشگری زیاد این استان، به خصوص در جزایر دیدنی آن، گرما را تا حدودی به دست فراموشی می‌سپارد.

از مراکز دیدنی و گردشگری این استان می‌توان به حمام تاریخی شاه‌عباس، معبد هندوها، امامزاده سید مظفر، موزه بزرگ خلیج فارس، پارک ساحلی سورو، پارک دولفین‌ها و شهر زیرزمینی کاریز  ،*جزیره حرا قشممعبد هندوها بندرعباس

چشمه آبگرم گنو (بندرعباس)*دره ستارگان قشم*کشتی یونانی کیشسواحل کیش و تفریح دریاییجزیره هنگام

پارک کرکودیل جزیره هنگام اشاره کرد.

                                                                                                                                                      

 

 

 

/Portal/Upload/Modules/Contents/asset75/گردشگری1400/گردشگری استان هرمزگان.docx اطلاعیه مهم

چارت سازمانی منطقه: